Türkiye'de Nükleer Enerji Projeleri ve Nükleer Sanayi Kümelenmesi


UFUK 2020 | Türkiye'de Nükleer Enerji

Türkiye'deki nükleer enerji projelerinin ele alındığı "Nükleer Sanayi'ye Geçiş" semineri Ankara Sanayi Odası (ASO) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'da gerçekleşti. Japonya'dan gelen JAIF (Japan Atomic Industrial Forum) ve JICC (Japan International Cooperation Center) çalışanları Japon deneyimlerini ve vaka analizlerini paylaştı. Japonlar, nükleer santral projelerinde kullanılan ürün standartları, tedarikçilerde aranan gereksinimler, nükleer sektörde bütünleşik kalite yönetimi hakkında Türk firmalarını bilgilendirdi.

Nükleer Santral Projelerinde ürün ve tedarik zincirine katılım konusunda ilgi gösteren firmalar seminerde işbirliği ağı oluşturma fırsatını yakaladı. Ülkemizde kazanılan tecrübe, uzun vadede dünyadaki diğer nükleer santral projelerinde de yerli şirketlerimizin tedarikçi olabilmelerine zemin hazırlaması düşünülüyor. Yaklaşık 550,000 parçadan oluşan nükleer santraller inşaat, elektrik-elektronik, makine imalat sanayi altında faaliyet gösteren pek çok sektöre iş imkânı sunması ile yerli sanayiye dinamizm kazandırması bekleniyor.

Proje koordinatörü Ceyda Mine Polat, Nükleer endüstride yerli katkı (Nuc-IndusTRy) UR-GE projesi, Ankara ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan "İleri Teknoloji ve Nükleer Eğitim Merkezi", ve Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK) hakkında bilgi verdi.


Enerji projeleri ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki kırmızı butona basınız


Bilgi Formu

Tüm Haberler için Tıklayınız!

Twitter'da paylaşalım