Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı Çağrısı Açıldı


UFUK 2020 | Lider Araştırmacılar

Türkiye’den yurtdışına göç eden kalifiye ve iyi yetişmiş vatandaşlarımızın sayısı tarihte benzeri görülmemiş bir noktaya ulaştı. 2017’de Türkiye’den göç eden kişi sayısı bir önceki yıla kıyasla %42,5 artış gösterdi. Beyin göçü ile çok vasıflı insan kaynağımızı kaybediyoruz. (referans: link).

Türkiye'de yıllar boyu yetişmiş ve beyin göçü ile yurtdışına gitmiş insan kaynağımızı geri çağırmak ve tersine beyin göçünü hızlandırmak amacıyla Uluslararası Lider Araştırmacılar programı çağrısı açıldı. Türkiye, akademik dünyada veya özel sektörde yaptıkları sıra dışı projelerle ses getiren parlak zekalara çağrıda bulunuyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan üst düzey çalışmalar yapan bilim insanlarına Türkiye'ye geri dönmeleri için 8 farklı alanda teşvik paketi sunuluyor. Desteğin 4'ü araştırmacının kendisinine, diğer 4'ü ise araştırmacının döneceği ev sahibi kuruma verilecek:  Araştırmacının kendisinine verilecek destekler:
 • 1) Araştırmacının aylık yaşam giderlerine yönelik burs: €3300/ay veya €4000/ay
 • 2) Araştırmacının eş ve çocuklarına yönelik aylık aile ödeneği: €375/ay
 • 3) Araştırmacının ve tüm aile bireyleri için sağlık sigortası desteği: €16/ay
 • 4) Araştırmacı, eşi ve çocukları için yol desteği: uçak bileti

  Ev sahibi kuruma verilecek destekler:
 • 1) Araştırma başlangıç paketi ödeneği: €83,300 veya €166,600
 • 2) Araştırma desteği: €120,000
 • 3) Araştırmacı ekibinin oluşturulması desteği: €750
 • 4) Yönetim ve idari maliyetler ödeneği: €625

NOT: Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından desteğin daha iyi anlaşılabilmesi ve kıyaslama yapabilmeleri için rakamlar EURO olarak verilmiştir. (1 Euro = 6 TL alınmıştır.)


Tersine beyin göçünü teşvik kapsamında, halen yurtdışında yaşayan ve doktorasını son 4 yıl içerisinde almış kişiler Genç Araştırmacı, doktora derecesinin alınmasından 5 yıl ve üzeri geçen kişiler ise Deneyimli Araştırmacı olarak değerlendiriliyor. Türkiye'ye dönecek bilim insanlarına verilecek bu desteğin süresi en az 2 yıl, en fazla 3 yıl olarak belirlenmiş.

Yurt dışında üst seviye bilimsel ve/veya teknolojik çalışmalar ile temayüz etmiş, kendini kanıtlamış Türk bilim insanları ve çok nitelikli araştırmacıların Türkiye’ye geri dönmelerinin teşvik edildiği bu program 15.Aralık.2018 ile 15.Şubat.2019 tarihleri arasında başvuruya açıktır.
Uluslararası proje destekleri ile ilgileniyorsanız aşağıdaki kırmızı butona basınız


Bilgi Formu

Tüm Haberler için Tıklayınız!

Bu haberi Twitter'da paylaşalım